Nie chcesz, aby twoja korespondencja wpadła w niepowołane ręce? Istnieje kilka sposobów, które pozwolą Ci uchronić cenne wiadomości przed wścibskimi oczami bądź kradzieżą komputera. Poznaj szyfrowanie poczty czytając poniższy tekst.

Szyfrowanie poczty – Mailvelope

Jeśli nie chcesz tworzyć nowego adresu e-mail, a twoja poczta korzysta ze znanych webmaili możesz zdecydować się na zainstalowanie wtyczki Mailvelope w swojej przeglądarce. Zobacz jak zaszyfrować pocztę, dzięki niej.

  • Zainstaluj rozszerzenie, a następnie na panelu zobaczymy małą ikonkę klucza i kłódki. Kliknij w „More Options”.
  • W oknie wybierz Manage Keys i utwórz klucz dla rozmów z danym adresem.
  • Zaloguj się na swoje konto pocztę i utwórz nową wiadomość do osoby, która została wcześniej zaszyfrowana.
  • W oknie tworzenia wiadomości będzie widoczny przycisk Mailvelope, kliknij na niego. Po czym wpisujesz treść, a następnie wybierasz szyfruj.

Serwis szyfrowania skrzynki

Drugim sposobem jest możliwość założenia konta w serwisie, który umożliwia szyfrowanie poczty. Taki wybór wiążę się z założeniem nowego adresu np. w ProtonMail.com. Po stworzeniu konta na tym serwisie możesz wybrać kilka taryf, które oferuje.  Wśród dostępnych znajduje się Plan Free. Jeśli uzupełniłeś pola rejestracyjne i wpisałeś login i hasło możesz korzystać  z szyfrowanej poczty. Jak również wysyłać wiadomości, które po określonym czasie po prostu znikają.

Program na deskopie do szyfrowania e-mail

Jesteś fanem programów widniejących na deskopie? Możesz wybrać jeden z takich programów jak np. Thunderbirda i zainstalować do niego dodatkowe rozszerzenie Enigmail. Jak to zrobić?

  • Jeśli posiadasz już program i wgrany dodatek musisz najpierw wygenerować dwa klucze prywatny i publiczny.  W tym celu w programie wybierz Enigmail, a następnie Zarządzanie kluczami i Nowa para kluczy.
  • Aby zaszyfrować treść wiadomości należy skorzystać  z publicznego klucza adresata. Alternatywą jest wysłanie swojego klucza na serwer, aby to zrobić trzeba w oknie zarządzania kluczami Enigmail kliknąć prawym przyciskiem myszy na klucz i wybieramy opcje Eksportuj klucze publiczne na serwer.
  • Aby importować klucz adresata na panelu kliknij Plik, a następnie importuj klucze z pliku. Gdy już klucz został zaimportowany możesz wysłać do niego zaszyfrowaną wiadomość.

Komentowanie wyłączone