Pomniejszanie rozmiaru plików jest szczególnie przydatne w sytuacji, gdy chcemy komuś wysłać wiadomość e-mail z załącznikiem lub zależy nam na tym, by wstawić na stronę dodatkowy element, np. zdjęcie. Jak zmniejszyć rozmiar pliku? Podpowiadamy poniżej!

Jak zmniejszyć rozmiar pliku JPG lub PNG?

Istnieje wiele przydatnych programów do kompresji plików graficznych i zdjęć. Jeśli chodzi o system operacyjny Windows, zdjęcia można skompresować za pomocą MS Paint, Gimp, Photofiltre, Fotosizer, Easy Resize, czy FastStone Photo Resizer. Z dostępnych rozwiązań online można wykorzystać Easy Resize lub Image Compressor. Oba narzędzia obsługują zarówno format JPEG, jak i PNG.

Użytkownicy komputerów Mac mogą skorzystać z domyślnie zainstalowanego programu Preview. To program służący do wyświetlania i edycji zapisanych na komputerze zdjęć. Aby zmienić rozmiar pliku graficznego na mniejszy, należy skorzystać z opcji Dostosuj rozmiar w sekcji Narzędzia, a następnie zapisać nowy plik na dysku.

Jak zmniejszyć rozmiar pliku PDF?

Jeśli zależy Ci, by zmniejszyć rozmiar pliku PDF, możesz skorzystać z narzędzia do kompresji SmallPDF. Wystarczy wrzucić plik na serwer i poczekać, aż kompresja zostanie ukończona. W ten sposób można kompresować dokumenty przed wysyłką e-mail lub publikacją w internecie. Jak podają twórcy SmallPDF, kompresowanie jest bezpieczne, ponieważ całość procesu odbywa się w chmurze, a po godzinie od wgrania pliku, zostaje on usunięty z serwera.

Jak zmniejszyć rozmiar pliku video?

Zmniejszanie rozmiaru pliku video zazwyczaj skutkuje pogorszeniem jego jakości, ale jeśli chcemy wykorzystać jakiś film w Social Media lub komuś wysłać, niestety często nie ma innej opcji – popularne media społecznościowe także korzystają z kompresji, by pliki mogły być udostępniane szerszemu gronu. Jak zmniejszyć rozmiar pliku video? W tym celu można skorzystać z takich programów jak Panda Video Kompresor, Video Converter Studio lub konwertera online.

Popularnym programem do kompresji plików, w tym także video, jest FormatFactory. Narzędzie jest darmowe i obsługuje najpopularniejsze formaty video: MP4, 3GP, AVI, WMV, FLV oraz audio: MP3, WMA, OGG, M4A, WAV. Fanów kompresji zapewne ucieszy fakt, że program potrafi kompresować także pliki BMP, JPG, TIF i PNG, a także posiada funkcję naprawiania uszkodzeń w plikach. Minusem programu jest jego zasobożerność i duże obciążenie dla komputera.

Komentowanie wyłączone