W dzisiejszym wpisie podpowiadamy, jak szybciej uruchomić komputer. Dotyczy to zwłaszcza tych urządzeń, które są już eksploatowane jakiś czas. Sprawdź koniecznie i wypróbuj 5 sztuczek, o których piszemy!

Jak szybciej uruchomić komputer – 5 sztuczek

#1 Szybkie uruchamianie Windows

Windows 10 posiada tzw. tryb szybkiego uruchamiania. Aby go aktywować, wystarczy nacisnąć Start, wpisać powercfg.cpl i nacisnąć Enter. Wśród wielu opcji jest także ustawienie Włącz szybkie uruchamianie, które pozwala na szybsze uruchomienie komputera po jego włączeniu.

#2 Autostart

Wśród programów, które uruchamiane są przy starcie systemu, na pewno jest wiele takich, których nie potrzebujesz do pracy. Warto wejść w Menedżer Zadań (skrót Ctrl + Alt + Delete) i w zakładce Uruchamianie odznaczyć te aplikacje, które spowalniają nasz system.

#3 Zbędne usługi

Działające w tle niepotrzebne usługi, to także obciążenie dla naszego komputera. Aby je zdezaktywować, należy nacisnąć Start + R, wpisać msconfig i zatwierdzić enterem. Pod zakładką Usługi znajdziemy wszystkie działające na naszym komputerze usługi. Wiele z nich można wyłączyć jednym kliknięciem!

#4 Usunięcie ekranu blokady

Męczy Cię ciągłe odblokowywanie ekranu? Możesz pozbyć się tego problemu raz na zawsze. Wystarczy wejść do edytora rejestrów (start + r, regedit, Enter) i zmienić wartości parametru HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Windows. Należy odnaleźć lub stworzyć klucz Personalization, a następnie utworzyć jego nową wartość DWORD i nadać jej nazwę NoLockScreen oraz dane wartości 1.

#5 Wymiana sprzętu

Jak szybciej uruchomić komputer? Jednym ze sposobów jest wymiana jego podzespołów na lepsze i szybsze. Aby Windows startował szybko, warto go wyposażyć w dysk SSD. Taki dysk można zamontować samodzielnie lub zanieść komputer do serwisu, by doświadczony informatyk przeprowadził tę operację za nas.

Jak szybciej uruchomić komputer – co jeszcze można zrobić?

Inne sposoby na to, by szybciej uruchomić komputer, to:

  • Regularne aktualizowanie systemu operacyjnego,
  • Korzystanie z jednej, ale za to sprawdzonej, aplikacji antywirusowej,
  • Regularna defragmentacja dysku,
  • Wyłączenie indeksowania plików,
  • Regularne skanowanie w poszukiwaniu niepożądanego oprogramowania typu malware,
  • Zwiększenie pamięci RAM,
  • Korzystanie z programów optymalizujących działanie systemu, np. AVG PC TuneUp.

Komentowanie wyłączone