W dzisiejszym artykule podpowiadamy, jak przyspieszyć Windowsa. Nasze 20 sposobów docenią zarówno laicy, jak i profesjonaliści. Zapraszamy do lektury – z nami poprawisz działanie swojego komputera stacjonarnego lub laptopa!

Jak przyspieszyć Windowsa – 20 sposobów

#1 Programy w Autostarcie

Zbędne programy, zarówno te działające w tle, jak i te, które się uruchamiają wraz ze startem Windowsa, to duże obciążenie dla naszego komputera. Warto się ich pozbyć! Jak to zrobić? Jak przyspieszyć Windowsa? Wystarczy kliknąć przycisk start i wpisać msconfig. W oknie Konfiguracji systemu przechodzimy do zakładki Uruchamianie, a następnie odznaczamy programy, które niepotrzebnie uruchamiają się wraz ze startem systemu.

#2 Zbędne usługi

Jak przyspieszyć Windowsa? Zadbajmy o to, by były na nim zainstalowane wyłącznie te usługi, z których na co dzień korzystamy! Usługi, które można wyłączyć, to np. usługa inteligentnego transferu w tle, odnajdywanie SSDP, klient śledzenie łączy rozproszonych, logowanie pomocnicze lub WebClient.

#3 Czyszczenie dysku

Oczyszczanie dysku w najnowszych Windowsach jest bardzo proste. Wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszy na Mój Komputer, a następnie skorzystać z narzędzia Oczyszczanie dysku. W ten sposób możemy usunąć niepotrzebne pliki tymczasowe, pliki dziennika konfiguracji, a także nieaktualne raporty systemowe.

#4 Optymalizacja systemu

W Internecie można znaleźć wiele ciekawych narzędzi do optymalizacji systemu. Warto wypróbować np. Advanced SystemCare Free. Program oferuje szybkie czyszczenie, identyfikuje oprogramowanie szpiegujące, naprawia rejestr i usuwa niepotrzebne pliki tymczasowe. To prawdziwy kombajn do oczyszczania komputera!

#5 Czyszczenie pamięci przeglądarki

Jeśli chcesz przyspieszyć działanie przeglądarki internetowej, warto regularnie czyścić jej pamięć podręczną i pliki cookie.

#6 Czyszczenie rejestru

Warto o jakiś czas wyczyścić rejestr komputera. Można to zrobić ręcznie, za pomocą Edytora Rejestru lub automatycznie, np. z pomocą oprogramowania CCleaner.

#7 Wyłączenie zbędnych procesów na czas grania

Jeśli poza używaniem komputera do pracy używasz go także do grania, warto poznać aplikację Wise Game Booster. To program, który optymalizuje system Windows poprzez dezaktywowanie procesów i usług, które mogłyby go spowalniać w trakcie grania w gry.

#8 Złośliwe oprogramowanie

Regularne skanowanie systemu Windows nie tylko pozwala uchronić go przed groźnymi wirusami, ale także umożliwia zidentyfikowanie złośliwego oprogramowania typu Spyware. Programy te zużywają zasoby naszego komputera bez naszej wiedzy.

#9 Regularne czyszczenie dysku

Aby komputer działał wydajnie, należy dbać o to, by miał on dużo wolnego miejsca na dysku. Niepotrzebne dane lepiej przenieść na nośnik zewnętrzny.

#10 Więcej pamięci wirtualnej

Wydajność komputera można zwiększyć poprzez zwiększenie użycia pamięci wirtualnej. Opcje tę można ustawić w Panelu Sterowania.

#11 Gadżety na pulpicie

Jeśli nie korzystasz na co dzień z widgetów systemu Windows, również można je wyłączyć.

#12 Mniej efektów wizualnych

Jeśli zależy nam na szybkości, a nie na efektach wizualnych, możemy wyłączyć animacje systemu i w ten sposób zwiększyć wydajność sprzętu.

#13 Aero Peek

Wyłączenie miniatur nad paskiem zadań również może pomóc przyspieszyć działanie systemu.

#14 Zarządzanie energią

Jak zwiększyć wydajność komputera? Warto wybrać zrównoważony tryb zasilania. Opcję tę można ustawić w Panelu Sterowania.

#15 Dysk SDD

Jak przyspieszyć Windowsa? Jednym ze skutecznych sposobów jest zmiana dysku HDD na SDD. W ten sposób możemy totalnie odświeżyć działanie naszego peceta lub laptopa!

#16 Szybsze zamykanie

Aby przyspieszyć zamykanie systemu Windows, można znaleźć w Edytorze Rejestru wpis WaittoKillServiceTimeout i zmniejszyć jego wartość do 10 000.

#17 Więcej RAMu

Dodanie pamięci RAM to kolejny ze skutecznych sposobów na to, by przyspieszyć działanie komputera. O ile kosmetyczna zmiana o 1 GB nie powinna znacząco wpłynąć na działanie komputera, o tyle już powiększenie pamięci z 2 GB do 8 lub 16 GB zdecydowanie poprawi wydajność sprzętu!

#18 ReadyBoost

ReadyBoost zostało po raz pierwszy wprowadzone w systemie operacyjnym Windows Vista. To funkcja, która umożliwia zwiększyć wydajność systemu. Dzięki ReadyBoost można wykorzystać zewnętrzny nośnik (np. kartę SD lub pendrive’a) do zapisu danych, które są potrzebne do pracy komputera i w ten sposób zwolnić jego zasoby.

#19 Wsparcie sprzętowe

Jeśli chcesz zoptymalizować wydajność sprzętu, warto skorzystać z takich aplikacji, jak PCBoost, czy Ashampoo WinOptimizer. To aplikacje, których celem jest ustawienie parametrów naszego komputera w taki sposób, by korzystanie z niego było jak najszybsze.

#20 Aktualizacje

Aby Twój komputer działał szybko, pamiętaj o tym, by go regularnie aktualizować. Sterowniki, elementy systemu operacyjnego oraz programy są cały czas ulepszane przez ich twórców. Posiadając najbardziej aktualną wersję, masz pewność, że będzie ona sprawnie i wydajnie działać!

Komentowanie wyłączone